نکاتی  درباره ی رنگ: رنگهای مناسب هر اتاق برای خانه ی شما

نکاتی درباره ی رنگ: رنگهای مناسب هر اتاق برای خانه ی شما

همه ما بدنبال رنگهای زیبا و جشم نواز برای دکوراسیون خانه خود هستیم، اما اینکه چه رنگی را کجا بکار ببریم مسئله ایست که متخصیصن معتقدند بهتر است با توجه به کارایی رنگها در فضاهای مختلف انتخاب شوند. در اینجا به برخی از تأثیرات رنگها در فضاهای منزل می پردازیم.

جنی میسون

بیشتر ما هنگام انتخاب رنگ برای رنگ آمیزی یک اتاق، ابتدا به سراغ ترکیب رنگهای مورد علاقه خود و آنچه تصور می کنیم زیباتر است می رویم. اما نکات دیگری هم وجود دارد که باید حین انتخاب مورد توجه قرار گیرد: رنگ متناسب با ماهیت هر اتاق از زمینه ی رنگ آرامش بخش برای اتاق خواب گرفته تا رنگ های اشتها آور برای اتاق غذا خوری.

اتاق خواب

شما تقریبا یک سوم عمر خود را در اتاق خواب می گذرانید. جاییکه استراحت می کنید، به خواب و رویا می روید، و به خود کش و قوس می دهید.  جاییکه  استراحت می کنید و همینطور رنگی که برای این مکان دنج برمی گزینید بسیار مهم است.

رنگ سبز به ایجاد محیط استراحت آرام بخش کمک می کند.

به گفته ی وندی گرینهاف، مدیر کل مدرسه ی بین المللی رنگ آمیزی و طراحی ” رنگی که ما در خانه و محیط اطراف خود استفاده می کنیم بر سلامت جسمی و روحی ما اثر می گذارد”.

رنگ سبز اغلب با طبیعت، راحتی، آرامش و تمدد اعصاب در ارتباط است که می تواند گزینه ی خوبی برای اتاق خواب باشد. اگر زندگی پر مشغله  و پراسترسی دارید، افزودن رنگ سبز آرام بخش به اتاق خوابتان می تواند سطح انرژی شما را متعادل کند و به شما در تجدید قوا پس از خواب شبانه کمک کند.

از قدیم، رنگ سبز نماد زندگی تازه و حیات دوباره  می باشد و این درست همان حسی است که در صبح و پس از یک خواب جوانی بخش به آن نیاز داریم.

نکته: بخاطر داشته باشید که اتاق خواب کاملا نمایانگر شماست و دکور آن تنها منحصر به رنگ دیوار نمی شود. تخت خواب، بالشها و سایر وسایل هم می تواند طبع شما را به خوبی نشان دهد.

                             

اتاق مطالعه یا دفتر کار

اتاق مطالعه یا دفتر کار مناسب مکانیست که بتوان بدون هیچ مزاحمتی تمرکز کرد. مکانی که بتوانید بخوبی متمرکز شوید، ایده هایتان را بسط دهید و کارتان را، چه تحلیلی و چه خلاقیتی، به انجام برسانید. یک دفتر کار باید خط فکری شما را تقویت کند و اقدامات شما را هموار کند.

رنگ آبی بهره وری را افزایش می دهد. آبی یک رنگ همه کاره است و کمک می کند احساس آسایش  و بازدهی   بهتر داشته باشید. مطالعه ای در دانشگاه تگزاس نشان می دهد که رنگ آبی با کاهش ضربان قلب و تسهیل تمرکز موجب افزایش بهره وری میشود.

رنگ آبی یادآور آسمان، اقیانوس، آب و حتی بهداشت است. چه کسی از چشم دوختن به آسمان صاف یا آبی بلوری اقیانوس لذت نمی برد؟  طبق مطالعه ای در دانشگاه کریتون، افرادی که فضای کاری آبی یا سبز رنگ دارند احساس آرامش و امیدواری بیشتری نسبت به کار خود دارند.

اتاق غذاخوری

لذت بردن از غذا در کنار خانواده و دوستان تنها به غذا برنمی گردد، بلکه ایجاد یک جو گرم و صمیمانه را هم شامل می شود. و اشتها برای غذا در راس آنها به این لذت می افزاید.

رنگ قرمز اشتها را برمی انگیزد. قرمز رنگی هیجان انگیز، انرژی بخش  و گرم است و یادآور عشق، گل های رز، خطر  و اشتیاق است. تجار معتقدند که رنگ قرمز افراد را گرسنه می کند. به لوگوی فست فود های مشهور فکر کنید.

به گفته ی Andrea Lucena-Orr (آندرا لوسنا_ار)، مدیر برنامه ریزی و ارتباطات شرکت Dulux color (دالاکس کالر) استفاده از زمینه رنگ قرمز به اتاق غذاخوری یک حس نمایشی می بخشد. وی می گوید: “رنگ قرمز رنگی خواستنی، زنده و گرم است و  تصور می شود که اشتها را برمی انگیزد.”

به باور گرین هاف: “مایه های رنگ قرمز تأثیر محرک دارند و بهترین گزینه برای اتاقهایی هستند که نیازمند گرمی و جنب و جوش فیزیکیست و به همین دلیل در مورد اتاق غذاخوری یعنی جاییکه شما بدنبال گفتگو و گرمی دور میز هستید به خوبی مؤثر واقع می شود.

آشپزخانه

جاییکه غذا آماده می شود باید گرم و شادی آور باشد تا شما بتوانید خلاق باشید اشتها را تحریک کنید و از رایحه های غذاهای عالی حین طبخ لذت ببرید.

رنگ زرد به لذت آشپزی می افزاید.

زرد رنگی درخشان، گرم و شاد است. به چیزهای زرد فکر کنید. آنها معمولا مثبت و تازه هستند_ لیمو، موز، آفتابگردان و خود خورشید.

لوسنا_اُر می گوید: “رنگ زرد مانند سفید نور را بازتاب می دهد که این می تواند در آشپزخانه های تاریک مفید باشد.

زرد می تواند گزینه ی جالبی برای ترکیب رنگ از طریق وسایل آشپزخانه باشد تا هویت متفاوتی به یک آشپزخانه ی مدرن یا کلاسیک ببخشد. مانند این صندلی های بار شاد.

اتاق پذیرایی (نشیمن)

اتاق پذیزایی یا نشیمن جاییست  که خانواده گرد هم می آیند. یک مکان اجتماعی و جاییکه پس از یک روز طولانی حالمان را تغییر می دهد.

فضای پذیرایی سفید رنگ تمدد اعصاب را تقویت می کند. دیوارهای سفید با بازتاب دادن نور فضا را بزرگتر نشان می دهد. بسیاری از جنبه های زیبای طبیعت نیز مانند ابرها، شن های ساحل، صدفها، امواج، سنگها وصخره های ساحل. سفید یادآور پاکی و تمییزیست. این رنگ به فضای عالی برای لمیدن کمک می کند.

گرین هاف معتقد است اتاق پذیرایی سفید یک حس آزادی و گستردگی می دهد که حالت بازتاب ایجاد می کند. وی می گوید: سفید گرم ظاهری نرمتر و سنتی می دهد در حالیکه سفید خنک یک حس امروزیتر و تازه تر به فضا می دهد.

علاوه بر این سفید بسیار تطبیق پذیر است و به گفته ی لوسنا_اُر اجازه ی هماهنگی با هر ماده، بافت و رنگ دیگری را می دهد.

نکته: سفید هنگامیکه با بافتهای متضاد ترکیب شود بهترین نما را می دهد. از مبلمان و وسایل رنگی و خنثی برای نمای بیشتر در مقابل سفید در فضای استراحت استفاده کنید.

اتاق تلویزیون

درست است که بیشتر ما از اتاق تلویزیون چیزی فراتر از تماشای برنامه های مورد علاقه یمان استفاده می کنیم ولی نکته در همینجاست. بهترین اتاق برای تلویزیون جاییست که بتوان در آن فیلمها یا مسابقات ورزشی را در آسایش و با تمرکز بر صفحه تلویزیون تماشا کرد.

سیاه قیرگون لذت تماشا را افزایش می دهد. بودن در یک اتاق سیاه تأثیرات متفاوتی بر افراد می گذراد. تاریکی ارتباط زیادی با شب دارد و البته سیاهی یادآور ناشناختگیست. نشستن در یک اتاق سیاه جو رمزآلودی ایجاد می کند. اتاق تلویزیون سیاه به تماشاگران اجازه می دهد که بر تنها نور اتاق یعنی صفحه تلویزیون تمرکز کنند. و همینطور به گفته ی لوسنا-اُر کمک می کند رنگها دیده شوند و نور کمتر بازتاب داشته باشد.

پاسخی بگذارید

بستن منو