10 روش کاربردی برای نظم بخشیدن به هر فضایی

10 روش کاربردی برای نظم بخشیدن به هر فضایی

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که مرتب کردن خانه را دوست داشته باشید اما وقتی همه چیز بهم ریخته است نمی دانید باید از کجا شروع کنید. با عمل به این 10 اصل می توانید، هر فضایی را با هر کاربردی منظم و مرتب کنید.
1. نقاط کاربردی و کم کاربرد خانه را مشخص کنید.
نقاط کاربردی نقاطی از خانه هستند که زیاد با آنها سرو کار دارید، مانند ورودی، کشوهای بالایی، طبقه هایی که هم طراز چشم شما هستند. در مقابل از جمله نقاط کم کاربرد می توان به انباری، اتاق مهمان، زیرزمین، طاقچه هایی که بسیار بالا یا پایین هستند و اعماق کمد ها و کابینت ها اشاره کرد.

 

یکی از شایع ترین اشتباهات در سامان دهی، پر کردن فضاهای پرکاربرد خانه با اشیائی است که ندرتا از آنها استفاده می کنید. برای مثال وسایلی را که هر چند ماه یکبار ممکن است به آنها نیاز داشته باشید در دسترس نگذارید.
2. طبقه های بدون در را با اشیاء تزئینی بیارایید. مثلا می توانید در کمدها و دکوری های اتاق پذیرایی، وسایل زیبا و یا حتی کتابهایی با ترکیب رنگ مشخصی را بچنید نه اینکه مثلا وسایل ورزشی تان را بگذارید و به همین ترتیب کابینت های باز را در آشپزخانه با ظروف دکور مثل یک دست فنجان زیبا بیارایید نه با ظروف پلاستکی.

3. پیدا کردن اشیاء را آسان کنید.
از دل برود هر آنکه از دیده برفت. تعجب نکنید از اینکه این اصطلاح را برای چیدمان بکار می برم چرا که آنقدرها هم بی ربط نیست. اگر می خواهید جای مواد فراموش نشود بهترین راه استفاده از ظروف شفاف یا قرار دادن آنها در سبدهای باز است طوری که بتوان محتویات آن را به آسانی دید. اگر ظرفها شفاف نیستند دست کم فراموش نکنید روی آنها برچسب محتویات را بچسبانید.

4. کنار گذاشتن اشیاء را ساده کنید.
این البته بیشتر درباره ی وسایل کودکان مصداق دارد، اما در هر جای دیگری هم می توان از آن بهره گرفت. شما وقتی چیزی را می خواهید از هرجا که باشد آن را برمی دارید اما موقع جمع کردن که می رسد همه تنبلی می کنند. بنابراین خوب است یک سیستم مثل سطل، سبد یا زنبیل داشته باشید که بتوانید به سرعت بعضی چیزها را جمع کنید.

5. دسته بندی کنید.
این کار مثل جعبه کمک های اولیه می باشد. شما وقتی می خواهید یک زخم را پانسمان کنید، همزمان به گاز استریل، چسب، ماده ضدعفونی کننده زخم و باند نیاز دارید و جعبه کمک های اولیه طوری چیده شده که همه چیزهایی که نیاز دارید دسته بندی شده هستند. در مورد خانه مثلا می توانید نوشت افزار و دارو ها ، هر یک را در یک جای مخصوص بگذارید،

6. یک ایستگاه برای اشیاء پرکاربرد در محل رفت و آمد بگذارید.
همه ما اشیائی داریم که جای ثابتی ندارند. مثلا کتاب کتابخانه باید پس داده شود، کیف یا کلیدهایمان، ظرفی که همسایه برایمان در آن غذا آورده. بجای اینکه اینها را روی هم تلنبار کنید می توانید آنها را در فضای مخصوصی مثلا در کمدی جلوی درب ورودی دم دست نگهداری کنید تا تمیز بمانند.

7. فضاها را تقسیم بندی کنید.
این کار خصوصا درباره کشوهای عریض کاربرد دارد. بجای آنکه اشیاء را بی قاعده داخل کشو بریزید می توانید از تقسیم کننده های کشو استفاده کنید و زیر مجموعه هایی داخل یک کشو بسازید.

8. عمودی بچینید.
وقتی بخواهید یک شی را از زیر کپه ای از اشیاء بیرون بکشیم قطعا همه روی هم می ریزند. برای رفع این مورد می توانید از جدا کننده های داخل کابین استفاده کنید که به شما اجازه می دهد اشیاء را بصورت عمودی بچینید.

9. برای هر کاری از ظرف مناسب خود استفاده کنید.
تصور کنید چه حالی می شوید که یک شی باارزش مانند یک عکس قدیمی یا یک تکه جواهر گرانقیمت را تنها بخاطر اشتباه در جا دادن گم کنید. مثلا برخی اشیا باید جایی قرار بگیرند که هوا به آنها برسد وگرنه از بین می روند یا برخی چیزها باید از گزند نم و رطوبت در امان باشند. پس جای آنها خیلی مهم است.

.

10. اشیا سنگین را در پایین قرار دهید.
اشیائی که بلند کردن آنها نیاز به نیروی زیادی دارد باید در جایی با ارتفاع زیر کمربند قرار گیرند که حمل و نقل آنها آسانتر باشد.

Photo

بزرگترین چالش شما در نظم و ترتیب دادن به خانه چیست؟ منتظر نظرات شما هستیم.

پاسخی بگذارید

بستن منو